Інсектициди (від лат. insectum — комаха і caedo -вбиваю) — хімічні засоби, що вбивають комах, їхні яйця (овіциди) і личинки (ларвіциди). Деякі інсектициди активні також проти кліщів (інсектоакарициди) і нематод. Головна область застосування інсектицидів — захист с.-г. культур від комах-шкідників; їх використовують також для боротьби з комахами переносниками хвороб і ектопаразитами тварин, з побутовими комахами, для захисту продовольчих запасів, тканин і інших матеріалів.
Товарні форми інсектицидів — розчини, концентрати емульсій, смачивающиеся порошки, дусты, аерозольні препарати та ін., що містять крім діючої речовини розчинник, ПАР та інші допоміжні добавки. Від складу і форми препаратів багато в чому залежить ефективність інсектициду. Термін «інсектициди» відноситься як до самого діючої речовини, так і до його торговому препарату. У світовому асортименті використовується близько 250 діючих речовин, відомих під короткими умовними назвами, які їм присвоюються Міжнародною організацією по стандартизації (ISO). Різні фірми випускають десятки тисяч торгових препаратів під своїми фірмовими назвами, що породжує безліч синонімів. Асортимент інсектицидів постійно оновлюється. Це пов'язано з появою серед комах рас, стійких (резистентних) до інсектицидів, а також з прагненням до створення інсектицидів, більш ефективних і безпечних для людей і навколишнього середовища.
В залежності від способу проникнення в організм комахи інсектициди поділяють на контактні (всмоктуються через зовнішні покриви при зіткненні), кишкові (потрапляють при ковтанні), фуміганти (проникаючі через органи дихання). Деякі інсектициди (так звані системні) здатні пересуватися по судинній системі рослин, роблячи їх токсичними для комах. Багато токсичні інсектициди не тільки для комах, але також для людей і теплокровних тварин. Для практичного використання вибирають найбільш безпечні інсектициди, які швидко руйнуються в організмі теплокровних на нетоксичні або малотоксичні сполуки і володіють високим ЛД50, а в організмі комах, навпаки, руйнуються повільно або навіть активуються і мають для них високою токсичністю, тобто відношення ЛД50 для теплокровних до ЛД50 для комах повинно бути як можна більше (коэфициэнт вибірковості). Деякі речовини (так звані проинсектициды) перетворюються в інсектициди лише в організмі комах.
Пвиробництво інсектицидів істотно збільшується з року в рік. Препарати випускаються у всіляких формах – емульсії, суспензії, дуст, смачивающиеся порошки, гелі і т. д.
Інсектициды поділяють на такі групи:
Контактні інсектициди – кошти, що просочують організм комахи через шкірні покриви (органічні сполуки хлору, фосфору, сірки й азоту).
Кишкові інсектициди – речовини, що потрапляють в організм шкідника через порожнину рота (неорганічні сполуки миш'яку – арсенат магнію, свинцю, кальцію, барію, арсенит кальцію; фториди металів, кремнефториды, тиодифениламины – спеціальні засоби, що застосовуються для запобігання хутра, вовни від руйнування міллю).
Інсектициди системної дії – речовини, якими обробляють рослини і в результаті їх поглинання через коріння і листя, відбувається розподіл по судинній системі разом з поживними речовинами, роблячи рослини отруйними для комах (наприклад, фосфамід, метилмеркаптофос). Інсектициди системної дії використовуються в боротьбі з ектопаразитами тварин. Після введення препарату, кров тварини стає токсичною для комах.
Дихальні інсектициди (фуміганти) виробляються в газоподібному (пароподібному) стані, що заражають організм комахи через трахейну систему. Мінеральні масла і тонкоразмолотые силікати здатні порушувати працездатність дихальних органів комах.
Така класифікація інсектицидів для знищення шкідливих комах є умовною, так як більшість з них можуть проникати в організм комахи одночасно кількома шляхами. Саме тому деякі засоби від комах відносять до певної групи, враховуючи основний шлях надходження в організм комахи.
Сегодня производство инсектицидов существенно увеличилось. Статистика утверждает, что насекомые-вредители приносят значительный ущерб человечеству. Важно знать, что мировое производство неорганических ядохимикатов, таких как смесь мышьяка и фтора, сокращается из-за их высокой ядовитости. Некоторые страны Европы вообще остановили производство таких химикатов. Общий рост изготовления инсектицидов существенно повышается за счет выпуска новых органических веществ. По всьому світі випускається близько 200 препаратів на основі органічних речовин хлоркарбоминовой кислоти та фосфору.
Інсектициди використовуються методом фумігації, обприскування і протравлення. Препарати випускаються у всіляких формах – емульсії, суспензії, дуст, смачивающиеся порошки, гелі і т. д.
По отруйності для теплокровних тварин і людини інсектициди поділяють на чотири групи:
- сильнодіючі (50);
- високотоксичні (50-200);
- среднетоксичные (200-1000);
- малотоксичні (більше 1000).
Тривалість дії інсектициду на організм комахи становить від одного дня до декількох років. Сьогодні вчені в результаті заміни хімічних речовин створюють подібні препарати рослинного і органічного походження, що спрямовані на певну групу шкідників і нічим не поступаються хімічним.